KASZA NASZA

KASZE KRÓLOWAŁY NA POLSKICH STOŁACH PRZEZ STULECIA. W XX WIEKU ICH MIEJSCE ZAJĘŁY ZIEMNIAKI, MAKARONY I RYŻE. NA SZCZĘŚCIE, WRAZ Z MODĄ NA ZDROWE ODŻYWIANIE, KASZE ZNÓW ZNALAZŁY SIĘ W KRĘGU ZAINTERESOWAŃ I CORAZ CZĘŚCIEJ POJAWIAJĄ SIĘ NA NASZYCH TALERZACH.

Dietetycy przekonują, że kasze powinny na stałe zagościć w naszym codziennym menu, gdyż ich przygotowanie jest banalnie proste, a ilość drogocennych dla organizmu składników – nie do przecenienia. Kasze są doskonałym źródłem węglowodanów, zawierają dużo błonnika i bardzo mało tłuszczów. Posiadają więcej białka niż ryż czy makaron, a ponadto są bogate w fosfor, cynk, magnez i witaminy z grupy B. To idealny posiłek dla osób zagrożonych anemią – zawartość żelaza, kwasu foliowego i witaminy E zapobiega niedokrwistości i łagodzi objawy choroby. Niska zawartość sodu i bogactwo potasu sprawiają, że nie ma zdrowszej potrawy dla osób z wysokim ciśnieniem i chorobami układu krążenia. Są również lekkostrawne – doskonałe dla dzieci i kobiet w ciąży.

Warto spróbować wielorakich odmian kaszy i poznać ich zalety: 

Kasza jaglana – wytwarzana z ziaren prosa – wraz z kaszą gryczaną jedna z najbardziej odżywczych. Posiada dużo białka i małą ilość skrobi, jest lekkostrawna i bezglutenowa. Zawiera dużo witamin z grupy B, miedź oraz żelazo. Podawana do mięs, warzyw, a także dań słodkich.

Czy wiesz, że… 

Aby zwiększyć przyswajalność żelaza z kuskusu, należy jeść go w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C

(np. papryki, pietruszki, cytrusów).

 

Kasza kuskus – wyróżnia się bardzo dużą zawartością białka, ma mało tłuszczu i nie zawiera cholesterolu. Kuskus jest bogaty w żelazo, sód, wapń i fosfor, witaminy grupy B i błonnik. Jest lekkostrawny – idealny dla kobiet w ciąży i osób starszych.

Kasza jęczmienna – najpopularniejsza w naszej kuchni. Ze względu na stopień roz¬drobnienia ziaren, wyróżniamy: pęczak, grubą, średnią, drobną oraz perłową. Doskonałe źródło niacyny, które odpowiada za piękną cerę. Kasza jęczmienna posiada również bardzo dobrze rozpuszczalny błonnik, regulujący trawienie. Polecana do zapiekanek warzywnych, mięs oraz krupniku. Coraz częściej stosowana w sałatkach.

Kasza bulgur – powstaje z pszenicy durum, która jest gotowana, suszona, a następnie delikatnie łamana. Bulgur jest bardzo pożywną kaszą, zawiera dużo błonnika, mine¬rałów oraz witamin z grupy B. Stosuje się ją najczęściej w daniach kuchni greckiej, tureckiej, syryjskiej i armeńskiej.

Kasza gryczana – posiada ważne białka egzogenne – lizynę i tryptofan, ma mnóstwo magnezu, cynku, manganu, fosforu i potasu. Idealna przy diecie bezglutenowej, zabu¬rzeniach czynności jelit i układu krążenia. W formie zmielonej – polecana do wyrobu naleśników i pierogów. Jest idealnym dodatkiem do obiadu, wykorzystywana jako nadzienie do mięs, bywa podstawą wegetariańskich placków i kotletów.

Kasza amarantus – jest wyjątkowo zdrowa! Zawiera białko, które przyswajane jest w dużo lepszym stopniu niż to pochodzące z mleka, a także wapń i żelazo. Amarantus jest lekkostrawny,zawiera substancje zwalczające wolne rodniki oraz idealnie nadaje się do dań bezglutenowych.

Quinoa – w Polsce nazywana jest komosą ryżową. Jest bogatym źródłem manganu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi i fosforu. Zawiera więcej tłuszczu niż ziarna zbóż, jednak tłuszcz ten stanowią głównie wartościowe, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Czy wiesz, że…

Quinoa, bardziej znana jako komosa ryżowa, jest tak zdrowa, że została włączona przez NASA do diety astronautów.

Kasza kukurydziana – używana głównie w krajach Ameryki Południowej do tortilli i chlebków kukurydzianych. Posiada dużo witaminy E, polecana przy chorobach serca oraz w żywieniu niemowląt, gdyż nie wywołuje alergii.

Kasza owsiana – to całe, niekruszone ziarna owsa, oczyszczone i oszlifowane, bogata w glukan i flukan czyli rozpuszczalne błonniki, które zapewniają długie uczucie sytości, a także regulują poziom cholesterolu we krwi. Zawiera również znaczne ilości antyoksydantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *