Wszystko co powinniście wiedzieć o kapuście

Kapusta to jedno z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju. I słusznie, bo kapusta jest łatwo dostępna, niedroga i bardzo zdrowa! To warzywo to prawdziwa kopalnia witamin i mikroelementów. Znajdziemy je zarówno w kapuście świeżej, jak i kiszonej!

Zalety kapusty:

-kapusta to prawdziwe bogactwo witaminy C – 25 dag świeżej kapusty zawiera dzienną dawkę witaminy C w formie łatwo przyswajalnej przez nasz organizm,

-w zewnętrznych liściach kapusty znajdują się również niewielkie ilości witamin z grupy B i witamina A,

-kapusta zawiera składniki mineralne, takie jak: wapń, żelazo, potas,

-obecny w liściach tego warzywa błonnik ułatwia prawidłowe trawienie,

-kapusta jest niskokaloryczna, a dzięki zawartemu w liściach błonnikowi wywołuje uczucie sytości.

Jak przyrządzać to warzywo, by zachować jego wartości odżywcze?

-Nie należy wyrzucać głąba kapusty, bo jest bogaty w witaminę C i składniki mineralne. Głąb można zetrzeć na tarce i dodać np. do surówki.

-Soląc wcześniej poszatkowaną kapustę i odciskając sok pozbawiamy surówkę witaminy C. Nie należy więc tego robić.

-Pokrojoną kapustę powinno się jak najszybciej skropić olejem, najlepiej lnianym.

Gołąbki wegetariańskie

Składniki:

  • 1 kapusta włoska
  • 100 g ryżu
  • 50 g kaszy bulgur lub jęczmiennej
  • 1/2 szklanki czerwonej soczewicy
  • 1 mała cebula, por i marchewka
  • 250 g pieczarek
  • 2 gałązki natki pietruszki
  • 1 jajko
  • 1,25 litra bulionu
  • 250 ml przecieru pomidorowego z butelki + 2 łyżki koncentratu
  • 1 łyżka sosu worcestershire
  • 2 łyżki posiekanego koperku
  • 1 łyżka mąki pszennej, oliwa, masło
  • przyprawy: 1 łyżeczka czerwonej papryki słodkiej, 1/2 łyżeczki ostrej,

    1 łyżeczka kurkumy, 1 łyżka suszonego oregano, 1 łyżka ziół prowansalskich,

    sól i pieprz

PRZYGOTOWANIE: Ryż ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, skracając czas gotowania o ok. 5 minut. Ostudzić i włożyć do miski. Soczewicę zalać 1 szklanką wody, doprawić solą i zagotować. Przykryć i gotować przez ok. 15 minut do miękkości. Następnie dodać paprykę słodką i ostrą oraz kurkumę, wymieszać, odparować i ostudzić, dodać do ryżu. Dodać suchą kaszę bulgur lub jęczmienną, wbić jajko i wymieszać.Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę i zeszklić na 1 łyżce oliwy. Dodać drobno pokrojonego pora i mieszając smażyć przez kilka minut, następnie dodać obraną i startą marchewkę i powtórzyć smażenie, w międzyczasie doprawić warzywa solą i pieprzem. Ostudzić. Pieczarki pokroić i smażyć przez ok. 10 minut na maśle, aż całkowicie odparują i zrumienią się, pod koniec dodać posiekaną natkę pietruszki. Ostudzić i posiekać drobniej, połączyć z resztą składników. Wyciąć głąb ze środka kapusty, następnie włożyć ją do dużego garnka z wrzątkiem (wyciętą stroną do dołu), gotować przez około 10 minut na małym ogniu. Wyjąć z wrzątku i po przestudzeniu rozebrać kapustę z liści.Nakładać podłużne porcje farszu na liście i zwijać gołąbki. Układać je do szerokiego garnka lub naczynia żaroodpornego wyłożonego pozostałymi liśćmi kapusty. Zagotować bulion w innym garnku i zalać nim gołąbki. Postawić na gazie, przykryć i gotować na małym ogniu przez około 30 minut lub piec w piekarniku pod przykryciem przez 30 minut w 180 stopniach C. W czasie gotowania nie mieszać. Wywar z gołąbków przelać do innego garnka. Dodać przecier pomidorowy, koncentrat pomidorowy, sos worcestershire, suszone oregano, zioła prowansalskie oraz mąkę uprzednio rozmieszaną z kilkoma łyżkami zimnej wody. Zagotować, w razie potrzeby doprawić solą i pieprzem. Gotować przez ok. 10 minut bez przykrycia. Przelać z powrotem do garnka z gołąbkami, dodać posiekany koperek i gotować całość przez kilka minut na małym ogniu, można potrząsnąć garnkiem aby sos równomiernie się rozprowadził.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *