W CZYM TKWI SEKRET H20?

Bezbarwna, bezwonna i pozbawiona kalorii – woda. Jej niedobór zatrzymuje wszelkie funkcje życiowe. Jaka jest rola wody w naszym organizmie? Jaką wodę wybierać, a także jak rozsądnie ją pić by nie doprowadzić do odwodnienia?

Każdy organ znajdujący się w naszym ciele składa się w przeważającej ilości z wody a średnia na cały organizm wynosi 60%. Stąd jej nagły niedobór może okazać się bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu. O ile bez pokarmu jesteśmy w stanie przeżyć nawet kilka tygodni, to brak wody pozwala nam funkcjonować maksymalnie 3-5 dni. To chyba wystarczający powód, aby zdać sobie sprawę ze znaczenia  jakie ma dla naszego organizmu.

Jakie produkty zawierają najwięcej wody?

Obecność wody w produktach spożywczych i płynach, a przede wszystkim w owocach i warzywach zapewnia nam 1/3 dziennego spożycia. Przykładowo: chude mleko zawiera aż 91% wody, ryby słodkowodne około 80%, białe pieczywo tylko 40%, zaś jabłka, pomarańcze, cytryny to ponad 80% wody, a w popularnych warzywach – cukinii, pomidorach, sałacie czy marchewce jest jej blisko 95%.

art_woda_00-01_1

Gazowana czy niegazowana?

Powszechnie funkcjonuje przekonanie, że powinniśmy pić przede wszystkim niegazowaną wodę, a unikać tej z bąbelkami. To mit, gdyż tak naprawdę poza wyraźnymi przeciwwskazaniami zdrowotnymi: nadkwasota żołądka, ból gardła, zaburzenia trawienia – woda gazowana zdecydowanie lepiej orzeźwia pobudzając kubki smakowe, poprawia samopoczucie i gasi pragnienie.

Dzienne zapotrzebowanie

Każdego dnia tracimy średnio ponad 2,5 litra wody, którą dla sprawnego funkcjonowania musimy na bieżąco uzupełniać, stąd powszechne zalecenie spożywania przez dorosłego człowieka około 1,5-2 litrów wody dziennie. Woda, którą wypijamy zaspokaja pragnienie, ale nie wchłania się natychmiast, dlatego szczególnie po wzmożonym wysiłku fizycznym lub przy bardzo wysokich temperaturach, dobrze jest wypić dodatkową szklankę wody – pozwoli to szybciej i skuteczniej nawodnić nasz organizm. Ważna jest temperatura wody, którą wypijamy podczas upałów. Najlepiej jeśli nie jest zbyt zimna i nie niższa niż +15°C.

Pragnienie nie tylko latem!

Latem, wraz ze wzmożoną potliwością organizmu, tracimy więcej płynów i dlatego tak ważny jest wybór właściwej wody – wysokozmineralizowanej, która uzupełni elektrolity i nawodni organizm, chroniąc go przed gwałtownym osłabieniem.

Podobnie sytuacja wygląda zimą, przy niskich temperaturach, również odczuwamy większe pragnienie, gdyż tracimy nadmiar wody na skutek konieczności utrzymania stałej temperatury ciała. Wykonane przez NASA na potrzeby armii USA badania, wykazały, że w niskich temperaturach nasz organizm reaguje podobnym pragnieniem jak podczas upalnego lata. Ważne by spożywać wówczas ciepłe napoje i wodę o temperaturze pokojowej.

art_woda_00-01_2
art_woda_00-01_3

Kilkaset rodzajów i tylko ponad 30 prawdziwych wód mineralnych.

Rynek obfituje w ilość dostępnych wód butelkowanych, jednak tylko ich niewielka część, około 30, to wody mineralne lub wzbogacone w składniki mineralne. Wybierając odpowiednią dla siebie należy kierować się wskazanym na etykiecie składem, który pomoże uzupełnić niezbędne dla naszego organizmu minerały i zapewni nam zdrowie i dobre samopoczucie. Woda bogata w magnez pozwoli nam uporać się ze skutkami stresu. Kiedy czeka nas wzmożony wysiłek warto wybrać wodę o większej zawartości soli. Przy chorobach związanych z nadciśnieniem kierujmy się takim składem, który zawiera jej śladowe ilości.

 

Pamiętaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *