Dieta na lato – praktyczne wskazówki

Przeczytajcie nasz poradnik i zadbajcie o dobre samopoczucie, zdrowie i sylwetkę!

  1. Korzystajmy z sezonowych dobrodziejstw

Lato to czas pysznych i młodych warzyw, pełnych witamin i składników mineralnych. Nasze krajowe warzywa nie tylko świetnie smakują, ale w sezonie są tanie i łatwo dostępne. Owoce również będą dobrym wyborem na lato! Szczególnie te sezonowe, których nie spotkamy o innej porze roku (jedynie importowane), jak: truskawki i owoce jagodowe. To źródło cennych witamin i składników odżywczych. Ponadto świetnie nawadniają w upalne dni.

2. Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu

Woda jest jednym z najważniejszych produktów, w które należy zaopatrzyć się w letnie dni. Nawadnia, gasi pragnienie, zapobiega odwodnieniu i nie powoduje lepkiego uczucia w ustach, jak inne napoje słodzone. W upalne dni należy szczególnie zadbać o jej regularne przyjmowanie, ponieważ w tym okresie łatwo o odwodnienie.

3. Komponujmy lekkie posiłki

Latem warto odstawić na bok wszystkie ciężkostrawne potrawy. Wybierajmy lekkie sałatki, chłodniki, dania, które nie podrażniają układu pokarmowego i nie wymagają od niego wzmożonej pracy. Dodają energii, ale nie powodują uczucia ciężkości, co szczególnie ważne, gdy wybieramy się na plażę i chcemy korzystać z promieni słonecznych.

4. Unikajmy tłustych potraw

Tłuste jedzenie jest niewskazane w upalne dni. Nie tylko źle się po nim czujemy, ale mogą pojawić się także wzdęcia i uczucie dyskomfortu. Nasz organizm musi bardzo intensywnie pracować, by strawić taką porcję pożywienia. Lepiej ciężkostrawny i obfitujący w tłuszcz posiłek zamienić na zdrową rybę z warzywami czy surówką.

5. Połączmy zdrową dietę z ruchem

Zdrowa dieta połączona z aktywnością fizyczną jest najlepszym sposobem na utrzymanie ładnej sylwetki i zachowanie zdrowia. Szczególnie latem, gdy jest ciepło, dni są dłuższe, a człowiek z chęcią wychodzi z domu. Taka pogoda zachęca do ruchu na świeżym powietrzu i warto z takiej okazji skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *