Flexitarianizm – nowy styl odżywiania

Flexitarianizm to dieta dla wszystkich osób szukających zdrowego i lekkiego sposobu odżywiania. W jadłospisie uwzględnia się 4 grupy pokarmowe: pełne ziarna zbóż, warzywa i owoce, nabiał oraz orzechy i pestki. Te produkty stanowią podstawę diety. Okazjonalnie możemy sięgać również po wysokiej jakości mięsa oraz ryby. Jak wprowadzić tego rodzaju dietę? Przeczytajcie nasze porady!

Zadbaj o poprawę zdrowia. Społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych spożywają dużo więcej mięsa niż wynikałoby to z zapotrzebowania organizmu na ten składnik. Jemy mnóstwo białka zwierzęcego, a niewiele białka roślinnego, a to właśnie odpowiednie proporcje między nimi są niezbędne do zachowania zdrowia. Mięso oprócz białka zawiera sporo tłuszczu i sodu, dlatego ich ograniczenie w diecie obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, zmniejsza też ryzyko chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Natomiast regularne spożywanie warzyw, nasion roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych oraz ograniczenie żywności rafinowanej i wysoko przetworzonej pomaga ochronić się przed chorobami cywilizacyjnymi.

Od czego zacząć?

– Oprzyj swój jadłospis na produktach pochodzenia roślinnego. Warzywa powinny stanowić podstawę wszystkich posiłków. Owoce wybieraj na deser lub jako przekąskę np. w pracy.

– Wszystkie zielone i czerwone warzywa to doskonałe źródło witamin, soli mineralnych i antyutleniaczy. Te, które można, jedz na surowo, inne gotuj na parze.

– Jedz mniej mięsa. Pamiętaj, że ma ono stanowić tylko dodatek do jadłospisu. Najlepiej, aby pięć głównych posiłków w tygodniu w ogóle go nie zawierało.

– Orzechy, migdały, pestki dyni, ziarna sezamu i siemienia lnianego są źródłem kwasów tłuszczowych, białka i mikroelementów takich jak cynk, żelazo czy magnez. Można je dodawać do wielu posiłków – past warzywnych, sałatek, a nawet jogurtu zjadanego na śniadanie.

– Stawiaj na żywność wysokiej jakości, najlepiej od lokalnych producentów. Dotyczy to zarówno mięsa, jak i warzyw i owoców. Osoby, które chcą zmienić swój sposób odżywiania i przejść na flexitarianizm, ale nie wiedzą, od czego zacząć, mogą zastosować 3-tygodniowy plan, który pokazuje, jak łatwo i płynnie wejść w tą dietę.

Trzytygodniowy plan zmian:

1. Zmień proporcje na talerzu. Niech mięso zajmuje mniej miejsca, a uzupełniają je roślinne źródła białka, takie jak: ciecierzyca, soczewica, fasola. W pierwszym tygodniu wymienione produkty możesz mieszać z mięsem.

2. Drugi tydzień to czas na zjedzenie pięciu w pełni wegetariańskich posiłków. Możesz je wybrać dowolnie, nie musi być to koniecznie obiad. Na początek dobrym pomysłem będzie śniadanie w postaci owsianki z orzechami lub razowa bułka z pastą z pieczonych warzyw.

3. W trzecim tygodniu ogranicz ilość mięsa o połowę względem pierwszego tygodnia. Dobrze jest mieć w lodówce kilka prostych wegetariańskich dań gotowych do odgrzania, które przydadzą się podczas zabieganego dnia. Aby urozmaicić smak warzywnych dań, używaj dużo przypraw. Dobrze, jeśli w trzecim tygodniu przez 5 dni uda ci się zjeść wegetariański obiad. To bardzo dobry sposób na wprowadzenie flexitariańskich nawyków do swojego sposobu odżywiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *