Poradnik – jak przechowywać warzywa, by na dłużej zachować ich świeżość oraz apetyczny wygląd?

Wielu z nas trzyma się zasady, że warzywa należy przechowywać w lodówce, aby zachowały one cenne właściwości oraz świeżość. Trzeba jednak wiedzieć, jak je opakować, by uniknąć wysychania lub gnicia produktów oraz powstawania szkodliwych związków chemicznych. Niektórych warzyw i owoców lepiej wcale nie chować do lodówki, ponieważ pod wpływem niskiej temperatury tracą one na smaku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu dłużej będziecie się cieszyć dobrym smakiem i wyglądem zakupionych warzyw, bez obaw o utratę ich cennych wartości odżywczych.

 
  1. Kupując warzywa, należy zwrócić uwagę na to, by były naprawdę świeże i nieuszkodzone. Nie zalecamy ich mycia przed schowaniem do lodówki – każda kropla wody może spowodować, że zaczną się psuć.
 
  1. W przypadku warzyw, które kupujemy opakowane w plastikowe opakowania (np. sałaty, szpinak, roszponka, groszek i inne), warto sprawdzić, czy na ich dnie nie ma wody. W takim wypadku opakowanie warto otworzyć, by pozbyć się wilgoci, a warzywa umyjemy dopiero przed ich zjedzeniem lub ugotowaniem.
 
  1. Pamiętajmy o tym, by do lodówki nigdy nie wkładać niedojrzałych warzyw czy owoców. Niska temperatura uniemożliwi dojrzewanie produktu.
 
  1. Niektóre warzywa możemy przechowywać w dobrej kondycji poza lodówką, nawet przez miesiąc! Do tej grupy należą ziemniaki, marchew, korzeń selera, a także kapusta czy pietruszka. Pomidory, ogórki i cukinia również lepiej smakują trzymane w temperaturze pokojowej. W przypadku ziemniaków należy jednak pamiętać, że najkorzystniej przechowywać je w ciemności, bo w świetle dziennym wytwarza się w nich trująca solanina, objawiająca się zazielenieniem miąższu.
 
  1. Sałata, szpinak, szczaw, szczypiorek, natka długo zachowają świeżość owinięte w wilgotny ręcznik papierowy lub ściereczkę. Jest to korzystniejsze od przechowywania w plastikowym woreczku czy pudełku, ponieważ w warunkach beztlenowych wytwarzają się w nich szkodliwe azotyny.
 
  1. Jeżeli chcemy w świeżości utrzymać takie warzywa jak marchew czy rzodkiewki, powinniśmy odciąć od nich łodygi z liśćmi. Wyciągają one wilgoć z korzenia i przez to warzywa więdną.
  Tych kilka prostych zasad pomoże nam w sposób bezpieczny przechowywać ulubione warzywa, tak, by nie traciły one na smaku, apetycznym wyglądzie i wartościach. Jeżeli chcielibyście dołączyć do naszej listy swoje sposoby, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *